زوج درمانی

چگونه با همسر شکاک رفتار کنیم ؟

وجود شک در رابطه مانند وجود موریانه در چوب است. شکاک بودن، فرد مبتلا را از درون و به آرامی نابود می‌کند دقیقا همانگونه که موریانه از درون، چوب را می‌خورد. شاید شما از ظاهر یک فرد متوجه شکاکیت او نشوید اما به محض اینکه با فردی وارد رابطه زناشویی می‌شوید درمی‌یابید که همسر شما فردی شکاک است. در خیلی از مواقع شما اصطلاحا نه راه پس دارید و نه راه پیش. ما در این مقاله می‌خواهیم به پرسش رایج چگونه با همسر شکاک رفتار کنیم ، پاسخ دهیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بیماری شک یا پارانویید چیست؟

در بسیاری از مواقع شک‌های ساده اگر برطرف نشوند مانند یک گوله برف غلتان می‌شوند و در حال حرکت بزرگ و بزرگ شده تا در نهایت تبدیل به یک اختلال به نام پارانویید می‌شود. پارانویا در واقع یک اختلال شخصیتی است که افراد را دچار بدبینی و بدگمانی می‌کند و می‌تواند ریشه‌های شخصیتی زیادی داشته باشد.

نکته‌ای که قبل از بررسی علائم بهتر است گفته شود این است که بسیاری از افرادی که دچار پارانویا و یا ویژگی شکاک بودن هستند، افرادی بسیار پنهان کار و فریب‌کارند به گونه‌ای که تشخیص شکاک بودن این افراد بسیار سخت است و معمولا زوج‌ها در بلند مدت و بیشتر بعد از ازدواج متوجه این موضوع می‌شوند.

 به صورت کلی ازدواج کردن با فردی که دچار شکاکیت است بسیار نامناسب بوده و اصلا توصیه نمی‌شود اما  اگر تا قبل از ازدواج نتوانستید این موضوع را تشخیص دهید سوال اصلی اینجا است که چگونه متوجه علائم شکاک بودن در همسر خود شویم؟

 • مشکوک بودن به همه چیز
 • سوءظن داشتن و بدبین بودن نسبت به همه
 • اعتماد نکردن به هیچ‌کس
 • فکر می‌کنند همه سعی دارند تا آن‌ها را فریب دهند و یا نیت شومی درباره آن‌ها در سر دارند.
 • غالبا افرادی کینه‌ای هستند.
 • مشکلات زیادی در کنترل خشم دارند.

علائم اختلال شخصیت پارانوئید و شکاک بودن

علائم اختلال شخصیت پارانوئید و شکاک بودن

ابتدا این بیماری را بشناسید تا به جواب این پرسش چگونه با همسر شکاک رفتار کنیم برسید. این بیماری یک اختلال ریشه‌ای است و به مشکلات زیادی در شخصیت فرد شکاک برمی‌گردد. در بسیاری از مواقع شما می‌توانید شکاک بودن فردی را متوجه شوید اما اگر پارتنر شما قبل از ازدواج فردی زیرک باشد به خوبی می‌تواند شکاکیت خود را مخفی کند. اگر بعد از ازدواج حداقل ۴ علامت زیر را در همسر خود دیدید می‌توانید به شکاک بودن او مطمئن شوید.

 1. بدبینی شدید و داشتن افکاری مانند اینکه همه قصد دارند تا او را فریب دهند.
 2. مدام در ذهن خود نسبت به وفاداری همسرشان شک دارند و فکر می‌کنند همسرشان در حال خیانت است.
 3. از اعتماد کردن به دیگران واهمه دارند زیرا مدام می‌گویند که هیچکسی جز خودشان وفادار نیست و همه می‌خواهند سر او کلاه بگذارند.
 4. به سرعت عصبانی می‌شوند و میزان پرخاشگری بالایی نسبت به اعضای نزدیک خود دارند. معمولا این افراد برای بروز خشونت خود اقدام به زدن همسرشان می‌کنند.
 5. این افراد به دلیل اینکه نمی‌توانند به همسر خود اعتماد کنند بسیار بددهن هستند و تلاش می‌کنند با توهین کردن و نشانه گرفتن اعتماد به نفس پارتنر و شریک زندگی خود، خودشان را آرام کنند.

اکنون که با علائم شکاک بودن همسر آشنا شدید در ادامه مقاله چگونه با همسر شکاک رفتار کنیم به سراغ دلایل شکاک بودن همسر شما میرویم…

دلایل شکاک بودن همسر

دلایل شکاک بودن همسر

شکاک بودن یک ویژگی بسیار منفی است اما هیچ فردی به صورت خواسته و از عمد نمی‌خواهد که فرد شکاکی باشد بلکه این محیط و تجربیات زندگی هستند که به مرور زمان بر ذهن و روحیات انسان‌ها تاثیر می‌گذارد و در نتیجه فرد را به شخصی شکاک و بدبین تبدیل می‌کند. سه مورد از دلایل مهم ایجاد شکاکیت در افراد به شرح زیر است:

👈 تاثیرات افراد دیگر بر روی شما

محیط اجتماعی تاثیرات زیادی بر افراد می‌گذارد. نوع شغل، دوستان و خانواده همگی افرادی هستند که به مرور زمان می‌توانند تاثیرات مثبت یا منفی بر روی شما بگذارند. یکی از دلایل ایجاد شکاکیت تاثیرپذیری از انسان‌های دیگر است. گاهی واقعا کمال هم‌نشین می‌تواند در شما اثر کند و شخصیت شما را تغییر دهد.

تصور کنید با فردی در رابطه هستید که از شک خود نسبت به همسرش دائم با شما صحبت می‌کند و نشانه‌هایی از همسر خود به شما می‌گوید که خبر از خیانت دارد.

این مطلب هم می تواند برای شما مفید باشد: خیانت دوست پسر

در چنین مواقعی شما به صورت ناخواسته زمانی که به خانه برمی‌گردید و همسرتان را در حال کار کردن با گوشی و لبخند زدن می‌بینید ممکن است افکار خیانت در ذهن شما شکل بگیرد و شروع به گیر دادن و دعوا کردن با همسر خود کنید.

👈 داشتن میزان حسادت بالا

تمایل به حسادت را در همسر خود تقویت نکنید زیرا حسادت یکی از دلایل ایجاد شک است. بسیاری از خانم‌ها و آقایان از اینکه همسرشان به آن‌ها حسودی کند لذت می‌برند و در بعضی از فرهنگ‌ها داشتن حسادت و یا غیرت به معنی عشق بیشتر است.

اما حواستان به این موضوع باشد که حسادت می‌تواند شعله‌های زیر خاکستر شکاک شدن را در همسر شما روشن کند.

👈 افزایش دعواها و کاهش صمیمیت زوجین

از دیگر دلایلی که سبب ایجاد شک در همسر شما می‌شود داشتن شناخت ناکافی نسبت به همسرتان است.

گاهی زوج‌‌ها به دلیل شناخت ناکافی از هم دیگر بعد از ازدواج دچار بحث‌های زیادی می‌شوند. این بحث‌ها در ابتدا کوچک است اما بعد از مدتی تبدیل به دعواهای بزرگی می‌شود. در ادامه این دعواهای بزرگ جای خواب زوجین از هم جدا شده و صمیمیت بینشان نیز از بین می‌رود.

با ظهور نشانه‌هایی مانند بهانه گرفتن، ایراد گرفتن، نق زدن و نارضایتی‌ها در نتیجه یکی از آن‌ها دچار شک می‌شود. افکاری مانند:

اون که با من خیلی خوب بود پس چیشد یهو؟

قبل از ازدواج خیلی عاشقم بود

نکنه یکی دیگه تو ذهنشه؟ نکنه با یکی دیگه رابطه داره؟

از گسترش این افکار در ذهن همسر خود جلوگیری کنید. این افکار در انتها انقدر در ذهن فرد شکاک پردازش می‌شود تا فرد به این افکار ایمان می‌آورد و چیزهایی را که فکر می‌کند را می‌بیند. در چنین حالتی قانع کردن و یا توجیح کردن فرد نسبت به اینکه اشتباه فکر می‌کند بسیار کار سختی است زیرا او به افکار خود ایمان آورده است و هرچیزی را که می‌خواهد می‌‎‎بیند.

تماس با ما

👈 خاطرات دوران کودکی

گاهی اگر سرنخ‌هایی که یک فرد شکاک به شما می‌دهد را دنبال کنید به دوران کودکی او برخورد می‌کنید. کودکان از والدین خود رفتار و خیلی از کنش‌ها را می‌بینند و یاد می‌گیرند. قطعا زندگی کردن با یک خانواده شکاک، کوذک را نیز شکاک پرورش می‌دهد.

ممکن است کودکی خاطره خیانت یکی از والدینش را به یاد بیاورد، ممکن است حتی خاطره طلاق به علت شکاک بودن یکی از والدها در ذهن کودک نهادینه شده باشد؛ تمامی این اتفاقات در نهایت می‌تواند اثرات مخربی در دوران بزرگی یک فرد بگذارد.

با همسر شکاک چگونه برخورد کنیم ؟

با همسر شکاک چگونه برخورد کنیم ؟

صداقت و راستگویی مهم‌ترین ارکان داشتن یک زندگی آرام است . گاهی اوقات حرف‌های متناقض شما، دروغ‌های مصلحتی و در ظاهر بی‌‌اهمیت شما می‌تواند بذر شکاکی را در دل همسرتان بکارد. به همین جهت سعی کنید همیشه راستگو باشید و از دروغ گفتن اجتناب کنید.

👈 چگونه با همسر شکاک رفتار کنیم : آرام حرف بزنید.

شکاک بودن و کنترل‌گری دو خصیصه اصلی و بارز افراد شکاک است. به جای کنار آمدن با این موضوع سعی کنید تا وقتی که همسرتان شروع به بهانه‌گیری کرد به صورت منطقی و آرام با او صحبت کنید و موضوع را برایش توضیح دهید. سعی کنید به جای قهر کردن و موضوع را عوض کردن، ترس خود را کنار بگذارید و صورت مسئله را حل کنید.

👈 چگونه با همسر شکاک رفتار کنیم : اعتماد او را به دست آورید.

بسیاری از زوجین از سر لجبازی بیشتر باعث تحریک همسر خود می‌شوند. بهتر است برای زندگی با فرد شکاک و کم کردن تنش‌ها لجبازی را کنار بگذارید و سعی کنید تا اعتماد او را به دست آورید. تا جای ممکن تماس‌های همسرتان را بی‌جواب نگذارید و در طی روز او را از کارها و برنامه‌هایتان مطلع کنید و به فکر کمک گرفتن از یک متخصص باشید.

👈 چگونه با همسر شکاک رفتار کنیم : گوش دادن فعال

افراد شکاک نیاز به شنیده شدن دارند و خودشان به این موضوع آگاه هستند که افراد نزدیک و همسرشان از آن‌ها دوری می‌کنند. شما می‌توانید برای کمک به همسر شکاکتان به حرف‌های او گوش دهید و سعی کنید نگرانی و ترس‌های او را از زاویه دید او نیز نگاه کنید. شنونده بودن یکی از راه‌های کسب اعتماد است زیرا باعث می‌شود تا همسر شما حس خوبی بگیرد و متوجه اهمیت دادن شما به خودش شود.

👈 چگونه با همسر شکاک رفتار کنیم : خشم خود را کنترل کنید.

 قطعا زندگی کردن با افراد شکاک بسیار سخت و ناراحت کننده است. هنگام صحبت کردن با این افراد سعی کنید خشم خود را کنترل کنید و رفتاری مشابه آن‌ها نداشته باشید. جواب فریاد، فریاد نسیت. سعی کنید هنگامی که شریک شما عصبانی شده و درحال پرخاشگری است، آرامش خود را تا جای ممکن حفظ کنید.

 روش‌های درمان شکاکیت یا پارانویا

بسیاری از زوج‌ها نمی‌خواهند و یا اینکه شرایط طلاق و جدایی را ندارند؛ به همین جهت تصمیم می‌گیرند تا به همسر خود برای درمان کمک کنند. بهتر است بدانید بسیاری از اختلالات شخصیتی درمان نمی‌شوند و تنها کاری که از دست متخصصان برمی‌آید، کنترل کردن و جلوگیری از گسترش بیماری است. دو روش عمده برای درمان همسر شکاک به شرح زیر است.

👈 شروع دارو درمانی

درمان را شروع کنید. بهتر است در ابتدا بگوییم که برای درمان شکاکیت در ابتدا به سراغ دارو و یا قرص‌های آرام کننده نروید. مصرف دارو باید تنها به دستور روانپزشک و در کنار صحبت کردن با یک روانشناس باشد تا بتواند تاثیر خود را بگذارد.

👈 صحبت کردن با روانشناس

یکی از راه‌های درمان افراد شکاک، صحبت کردن با روانشناس باتجربه و ماهر است. افرادی که شکاک هستند به سختی با درمانگر خود ارتباط برقرار می‌کنند و یکی از پیش شرط‌های شروع یک روان‌درمانی نیز این است که فرد بیمار با درمانگر خود ارتباط بگیرد و به او اعتماد کند. از این رو یک روانشناس باید بسیار ماهر و با تجربه باشد تا بتواند ارتباط خوبی با بیمار برقرار کند.

روانشناسان می‌توانند با صحبت کردن و اجرای روش‌های درمانی، ریشه‌ها و زخم‌های قدیمی بر روح فرد بیمار را شناسایی و نسبت به درمان اقدام کنند.

امیدوارم در این مقاله پاسخ جامعی به سوال چگونه با همسر شکاک برخورد کنیم به شما داده باشیم. شما میتوانید برای مشاوره روانشناسی همین حالا با مشاورکده تماس بگیرید.

تماس با ما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
logo-samandehi
تماس با ما